Hasonnevei
Legtöbb külföldi hasonneve a magyar név tükörfordítása, úgymint Lindebláttrige, Lipovina, Feuilles de tilleul, Garszleveljü.
Származása
Egyesek itáliai, mások szláv nyelvterületről származónak vélik, de a legnagyobb valószínűséggel természetes beporzással és termékenyüléssel létrejövő magyar fajta. Az elfogadott rendszerezés szerint convar. pontica, subconvar. balcani-ca, provar. microcarpa, subprovar. zemplenica.
Elterjedése
Széles körben ismert és termesztett fajta, de a legtöbbet Tokaj-Hegyalján, az Egri borvidéken, Mátraalján, a Villányi borvidék Siklósi körzetében találunk belőle. Számottevő területen termesztik a Somlói és a Bükkaljai borvidéken is.
Tőkéje
Igen erős fejlődésű, merev, ritkán álló vesszőkkel.
Vesszői
Vastagok, világosbarna színűek, barázdált felületűek, ízközük középhosszú.
Vitorlája
Fehér, nemezes szőrzettel borított, sárgászöld színű.
Levele
Közepes méretű, kerek vagy vese alakú, általában ép, ha tagolt akkor oldalöblei sekélyek, keskenyek, nyíltak, hegyben végződőek, vállöble nyílt, U alakhoz hasonló. A levéllemez világoszöld, alig hólyagos, zsíros fényű, kiterített, a fonáka gyapjas. A levél széle csipkés fogazású, a levél erek zöldek, a levélnyél barnás árnyalatú és gyapjas.
Fürtje
Nagy vagy igen nagy, hossza elérheti a 300-500 mm-t is, ami egyedülálló a fajták között, a fürt átlagtömeg 180-200 g körüli. A fürt henger alakú, laza, a fürt vége esetenként villásan kettéágazik (fecskefarokhoz hasonlóan).
Bogyói
Kicsik, alkalmasint közép-nagyok, gömbölydedek, zöldessárgák, esetleg rozsdás bevonattal, picit hamvasak, vékony héjúak, lédúsak.
Termesztési értéke
Késő októberben érik, hosszú tenyészidejű fajta.
Erős növekedésű, ritkán álló, felfelé törő szárrendszert nevel. Bőtermő, 12 t/ha feletti termés hozására is képes. Másodtermést csak elvétve nevel.
A termés cukortartalma átlagos évjáratban 16-17 magyar mustfok körüli, de jó évjáratban töppedésre és aszúsodásra hajlamos. A must savtartalma valamivel alacsonyabb mint a Furmint fajtáé.
Viszonylagos fagytűrő képessége közepes vagy az alatti. A szárazságra érzékeny, jó vízgazdálkodású területekre kell ültetni.
Rothadásra érzékeny, amely kedvező évjáratban nemes-rothadásba megy át, aszúsodik.
Merev, felfelé törő hajtásai miatt függönyművelésekre nem való. Jelenleg sok helyen alacsony- vagy középmagas-kordonművelésre telepítik.
Mérsékeltebb (hosszúcsapos, rövidcsapos) terheléssel is kielégítően terem, nem túl sok zöldmunkát igényel.
Bora
Bora jól felismerhető módon fajtajelleges, hársmézhez hasonló illatú, savas karakterű, de a Furmintnál lágyabb. Különösen finomak a töppedt szőlőből származó, késői szüretelésű, valamint az aszúsodott termésből származó borok és borkülönlegességek. Tokaj-Hegyalján kívül híres a Debrői Hárslevelű is.
Telepíthetősége
5 borvidéken és körzetben (Egri borvidék Debrői körzete, Tokaj-Hegyaljai borvidék, Villányi borvidék Siklósi körzete és a Somlói borvidék mindkét körzete) ajánlott fajtaként, további 13 borvidéken és körzetben pedig engedélyezett fajtaként telepíthető.
Telepíthető klónjai
Telepíthető az 1007, a P. 41 és a T. 311 jelű klónok, illetve megkülönböztető jelzéssel forgalmazható a K. 9-es klón.