Hasonnevei
Állami elismerése előtt Cs. 4. jellel jelölték.
Származása
A Kadarka és a Muscat Bouschet keresztezésével állította elő Kozma Pál és Tusnádi József (1948). Fajtahibrid.
Elterjedése
Állami minősítést 1974-ben kapott. Terjedése mérsékelt ütemű annak ellenére, hogy a legtöbb vörösbortermő vidéken telepíthető. A jelenleginél nagyobb térhódítása a jövőben sem várható.
Tőkéje
Igen erős növekedésű, erős vesszőzetű.
Vesszői
Világosbarnák, határozottan sötétbarna csíkozásúak, vastagok, rövid ízközűek, a rügyek közép-nagyok, elállóak, hegyes végűek, csupaszok.
Vitorlája
Halvány bronzos-zöld, nemezes.
Levele
Nagy, kissé fényes, sötétzöld, bőrszerű szövetű, hólyagos felületű, alig tagolt, oldalöblei nyitottak, vállöble nyílt. Levélszéle fűrészes. Fonáka gyapjas, erei zöldek.
Fürtje
Közép-nagy (120 g), közepesen tömött vagy tömött, vállas, rendszerint jól fejlett mellékfürttel.
Bogyói
Kicsik, gömbölyűek, sötétkékek, hamvasak, vastag héjúak, lédúsak, festőlevűek.
Termesztési értéke
Hosszú tenyészidejű, késői érésű fajta. Átlagos években október elején, hozzávetőleg 16 mustfokkal szüretelhető. A must savtartalma 8-9 g/l körüli. Igen erős növekedésű, hosszú és vastag hajtásokat nevel. Bőtermő.
A talaj iránt nem igényes, azonban csak jól megválasztott védett termőhelyen érdemes termeszteni, mivel a kifejezetten fagyérzékeny fajták közé tartozik. A szárazságtűrése jó. Rothadásra közepesen hajlamos, a Kékfrankosnál érzékenyebb.
Kifejezetten sűrű lombozatú, zöldmunka-igényes fajta. Hajtásai összevissza állnak, ezért magasművelésen és különösen az egyesfüggöny-művelés esetében lombozata nagy terjedelmű.
Festőlevű, azaz a vörösborszőlő-fajtákra jellemző színanyagok nemcsak a bogyó héjában, hanem a húsában is megtalálhatók. A gazdag színanyag tartalom korán, már az érés kezdetén, 14-15 mustfoknál kialakul.
Bora
Színanyagban gazdag, savas. Önállóan is megfelelő minőségű, de inkább házasításhoz, vörösborok színének javításához érdemes felhasználni.
Telepíthetősége
Engedélyezett fajtaként a Szekszárdi és a Tolnai borvidékeken, a Csongrádi borvidék Kisteleki, az Egri borvidék Egri, a Kunsági borvidék Duna menti, Kiskőrösi és Kiskunhalas-Kiskunmajsai körzetében, valamint a Kunsági borvidék Cegléd-Monor-Jászsági körzetének Monori alkörzetében telepíthető.
Telepíthető klónjai
Nincs